انواع گاوصندوق دیجیتالی سدید
به چه نوع گاوصندوقی نیاز داریم؟
در هنگام خرید گاوصندوق برای خانه یا محل کار خود،ابتدا باید به نیازتان فکر کنید؛ اگر در منطقه هایی زندگی میکنید که با آمار بالای جرایم شناخته میشود، باید به دنبال گاوصندوقی باشید که در برابر حملات سارقان و ابزارهای سرقت مقاوم باشد،چون حتی اگر گاوصندوق شما بهترین سیستم قفل را داشته باشد ولی نتواند در برابر اینگونه حملات مقاومت کند، به هیچ وجه نمیتوان امنیت آن را تضمین کرد.
اما اگر غیر از سرقت، نگران آتش سوزی و یا سیل هستید، باید یک گاو صندوق نسوز پیدا کنید که مقاومت خوبی در برابر آتش و حرارت داشته باشد. همچنین برای محافظت در برابر سیل یا آب گرفتگی باید یه ضد آب بودن گاوصندوق هم دقت کنید.
بعد از بررسی نیازتان باید به این فکر کنید که میخواهید گاوصندوق را کجا قرار دهید.آیا به یک سایز کوچک نیاز دارید تا آن را در قفسه کمد یا زیر تخت بگذارید یا میخواهید در گوشه ای از دفتر کارتان با نمایی ساده در معرض دید قرارش دهید؟ باید بررسی کنید که آیا در ساختمان امکان این را دارید که آنرا به زمین یا دوار پیچ کنید؟ یا در صورتی که قصد پنهان کردن آنرا دارید، در کجا و با چه شرایطی میتوانید این کار را انجام دهید.
در آخر هم باید به قیمت گاوصندوق فکر کنید.گاوصندوق ها بسته به میزان کیفیت و مقاممتشان قیمتهای متفاوتی دارند؛ و هر چه بیشتر هزینه کنید امنیت بیشتری برای داراییهای خود برقرار میکنید، پس صرفاً به دنبال گاوصندوق ارزان نباشید و حتماً کیفیت را در اولویت قرار دهید تا بعداً پشیمان نشوید.

 

 

 

 

 

 

 

یک گاوصندوق امن و با کیفیت چه ویژگیهایی دارد؟
در یک دنیای کامل و بی نقص نیازی یه گاوصندوق نیست، در این مکان جادویی سارقان هرگز به خانه ها یا محل کار ما وارد نمیشوند و آتش سوزی و سیل هیچگاه اتفاق نمی افتند،اما در دنیای واقعی وجود یک گاوصندوق برای هر خانه و شغلی لازم است.
با این وجود اکثر مردم از گاوصندوق استفاده نمیکنند، چون اهمیت آن را نمیدانند، اما داشتن یک گاوصندوق که قرار است با ارزشترین داراییهای ما را از گزند اتفاقات غیر قابل پیش بینی حفظ کند، یک سرمایه گذاری و یک اقدام آینده نگرانه است که باعث امنیت خانه یا محل کار و مهمتر از همه یک خواب راحت برای ما میشود.
اما در این بازار و روزگاری که خیلی سخت میتوان به محصولات و تبلیغات اعتماد کرد، چگونه میتوانیم برای امر مهمی مثل خرید گاوصندوق، محصول قابل اعتمادی پیدا کنیم؟ در ادامه مواردی را بررسی خواهیم کرد که به شما در خرید یک گاوصندوق مناسب و با کیفیت کمک میکند.
مهمترین ویژگی یک گاو صندوق چیست؟
یک گاوصندوق امن و با کیفیت باید دارای 4 ویژگی باشد:
1. مقاوم در برابر آتش
2. مقاوم در برابر سرقت
3. مقاوم در برابر آب
4. امنیت و کیفیت قفل
ویژگی اول : مقاوم در برابر آتش
آتش سوزی نگرانی شماره یک خریداران گاوصندوق است و این نگرانی بیراه نیست زیرا طبق تحقیقات کارشناسان، احتمال آتش سوزی برای هر خانه ای در طول عمرش وجود دارد.
برای مصارف تجاری و مغازه هم مقاوم در برابر آتش میباشد (به حادثه پلاسکو میتوان اشاره کرد)
حداقل میزان مقاومت گاوصندوق نسوز در برابر آتش 30 دقیقه است. آتش سوزی معمولاً در خانه حرکت میکند و میزان ماندگاری آتش در یک اتاق نهایتاً 20 دقیقه است،پس از 30 دقیقه مقاومت قابل قبول است.
البته گاوصندوق هایی با میزان مقاومت بیشتر وجود دارند که قیمتشان هم بالاتر است.
همچنین میزان حرارت داخل گاوصندوق از 125 تا 350 درجه متغیر است و انتخابات هر کدامشان بستگی به محتویاتی دارد که میخواهی در آن نگهداری کنید.
ویژگی دوم : محافظت در برابر سرقت
اگر گاوصندوق از ورقهای فولادی ضخیم تولید شده باشد، خصوصاً ضخامت ورق صفحه درب آن برای یک گاوصندوق ضد سرقت 6 الی 10 میلیمتر باشد تا حد زیادی از خطر سرقت در امان است. از طرف دیگر طبق نظر مشاوران و کارشناسان امنیتی، سارقان معمولاً به دنبال چیزی هستند که بتوانند سریع و راحت حمل کنند و خارج شوند؛ پس اگر گاوصندوق ما قابلیت پیچ شدن به زمین را داشته باشد و یا یک گاوصندوق دیواری باشد که به خوبی مخفی شده لذا خطر سرقت در امان است.
ویژگی سوم : مقاوم در برابر آب
یکی دیگر از ویژگیهای گاوصندوق امن در کنار ضد حریق و ضد سرقت بودن، مقاومت در برابر آب است.
خطر سیل و ترکیدگی لوله در ساختمان میتواند باعث نفوذ آب به داخل گاوصندوق شود و اسناد کاغذی یا پول نقد را از بین برد، پس بایداین ویژگی بر حسب سفارش لحاظ میگردد و تولیدات روتین عموماً فاقد این ویژگی میباشد.
ویژگی چهارم : امنیت و کیفیت قفل
آخرین خصوصیتی که باید در هنگام خرید گاوصندوق به آن دقت کنیم امنیت و کیفیت قفل و پنل کنترل آن است. یک گاوصندوق خوب باید در اوج امنیت، به سادگی قابل استفاده باشد تا بتوانیم به راحتی آن را باز و بسته کنیم.
میتوانیم یک گاوصندوق رمزی، گاوصندوق اثر انگشتی و یا یک گاوصندوق دیجیتال بخریم مه عر مدام ویژگی ها و مزایای خاص خود را دارند.
برای مثال یکی از مزایا و امکانات گاوصندوق دیجیتال سیستم هشدار دهنده است مه در موارد خاص مثل تکرار رمز اشتباه و یا در اثر ضربه به ما هشدار میدهد.
چند مدل گاوصندوق در بازار موجود است و کاربرد هر کدام چیست؟
به طور کلی برای مصارف خانگی و تجاری پنج مدل گاوصندوق وجود دارد که هر کدام ویژگیهای خاص خود را دارند :

 

گاوصندوق خانگی : معمولاً در سایزهای کوچک و قابل نصب به زمین یا دیوار تولید میشود و در برابر آب، آتش و سرقت مقاوم است.

گاوصندوق اصلحه : برای مصارف غیر تجاری بوده و برخی از آنها به اندازه 10 اصلحه جا دارند و برخی هم به اندازه های کوچک هستند که تنها یک اسلحه را نگهداری میکنند.

گاوصندوق هتلی : برای نگهداری از مقدار کمی پول و اشیاء با ارزش تولید میشود و معمولاً آنها را در اتاقهای هتل میتوان دید. البته در مصرف خانگی داخل کمد دیواری هم میتوان استفاده کرد.

گاوصندوق خزانه دیواری : معمولاً در کمد دیواری یا در پشت یک تابلو پنهان و غالباً به صورت سفارشی تولید میشود.

گاوصندوق اداری تجاری : معمولاً در دفاتر کار استفاده میشود، و بر روی زمین قرار میگیرد، اگرچه بعضاً برای مصارف خانگی هم خریداری میشود.

 

گاوصندوق را در کدام قسمت از خانه قرار دهیم؟
بهترین مکان برای گاوصندوق به طراحی خانه شما بستگی دارد، اما نکاتی وجود دارد که باید در نظر بگیرید:
به نظر کارشناسان امنیتی، اتاق خواب اصلی اولین ایستگاه سارقان است، بنابراین مکان ایده عالی برای گاوصندوق نیست.
زیرزمین میتواند برای محافظت از آتش مکان خوبی باشد، زیرا معمولاً چیزهای کمتری برای سوختن وجود دارد،اما در صورتی که خانه شما در منطقه ای سیل خیز واقع شده، بهتر است زیرزمین را نادیده بگیرید.
با در نظر گرفتن نکات بالا و بررسی دکوراسیون منزل خود،بهترین مکان را برای محل گاوصندوق خود انتخاب کنید، زیرا بسیار مهم است که گاوصندوق را کجا نصب کنید.
راه اندازی و باز کردن درب صندوق برای نخستین بار (مدلهای هوم سیف و هتلی) چگونه است؟
  1. لُگوی آهن ربایی صندوق را بردارید، کلید را وارد نموده و در خلاف جهت عقربه های ساعت بچرخانید.
  2. دستگیره را در جهت عقربه های ساعت بچرخانید تا درب باز شود.
  3. درب جعبه باتری داخلی که در پشت درب تعبیه شده را باز باز کنید و باتری ها را در آن قرار دهید.
  4. صندوق با رمز پیش فرض 12345678 فعال است. این رمز را وارد نمایید و برای تایید دکمه مربع (#) را فشار دهید.
  5. دستگیره را در جهت حرکت عقربه های ساعت ظرف مدت 6 ثانیه بچرخانید و درب را باز کنید.
چگونه رمز عبور(مدلهای هوم سیف یا هتلی) را تغییر دهیم؟
رمز پیش فرض (12345678) صندوق را برای تضمین امنیت تغییر دهید.
  1. در حالی که درب صندوق باز است، دستگیره را مخالف جهت حرکت عقربه های ساعت چرخانده تا زبانه ها نمایان شود.
  2. دکمه  ریست (RESET) که در پشت درب (داخل صندوق) تعبیه شده است را فشار دهید. شما 2 صدای بوق کوتاه میشنوید و چراغ زرد روشن خواهد شد.
  3. رمز جدید را (که میتواند از 1 تا 8 رقم باشد) وارد نمایید. دو صدای  بوق کوتاه خواهید شنید و چراغ زرد خاموش میشود.
  4. دکمه مربع را برای تایید فشار دهید.
  5. برای بستن درب رمز جدید را مجدداً وارد نموده، دستگیره را در جهت حرکت عقربه های ساعت چرخانده تا زبانه ها به داخل درب باز گردد.
  6. درب را بسته و مجدداً دستگیره را مخالف جهت حرکت عقربه های ساعت بچرخانید تا درب قفل شود.
راه اندازی فایل (700EAC,1400EAC) برای اولین بار چگونه است؟
  1. ابتدا باتریها را به صورت صحیح داخل پاوربانک قرار داده و سپس سوکت آن را آماده اتصال نمایید.
  2. لوگوی آهنربایی سدید را برداشته و سوکت آن را در محل تعبیه شده قرار دهید.
  3. اکنون رمز پیش فرض را (123456) وارد کرده و دکمه مربع(#) را فشار دهید، دستگیره نقره ای دور رمز را بچرخانید و درب را باز کنید.
  4. داخل کشوی اول لوازم و باتری ها قرار دارد.
  5. کشوها را به روش مذکور باز نمایید و باتری ها را در جای خود به صورت صحیح قرار دهید.
  6. رمزها را باقرار دادن باتری فعال کنید.
رمز فایل (700EAC,1400EAC) را چگونه تغییر دهیم؟
رمز پیش فرض (123456) فایل را برای تضمین امنیت تغییر دهید.
  1. دکمه ریست (RESET) که روی کشو کنار جا باتری تعبیه شده است را با برداشتن درپوش پلاستیکی فشار دهید. دوصدای بوق کوتاه میشنوید و چراغ زرد روشن خواهد شد.
  2. رمز جدید را (که میتواند از 1 تا 8 رقم باشد) وارد نمایید. دو صدای بوق کوتاه خواهید شنید و چراغ زرد خاموش میشود.
  3. دکمه مربع(#) را برای تایید فشار دهید.
  4. قبل از بستن کشو در حالت باز رمز جدید را آزمایش نمایید و از صحت آن مطمئن شوید و سپس درب کشو را ببندید.
راه اندازی صندوق (550LE, 700LE, 800LE, 1000LE, 1200LE) برای اولین بار چگونه است؟
 1. ابتدا باتریها را یه صورت صحیح در پاوربانک قرار داده و سوکت آن را در جای خود (قسمت زیرین LCD) قرار وارد نمایید تا رمز فعال گردد.
 2. سپس کلید صندوق را در محل خود (قسمت چپ LCD) وارد کرده و در جهت عقربه ساعت بچرخانید.
 3. اکنون  دکمه مربع (#) را فشار داده و سپس رمز کارخانه 1234 را وارد کرده و مجدداً دکمه مربع (#) را بزنید، صفحه نمایش LCD به رنگ آبی و کلمه (OPEN) ظاهر میگردد.
 4. دستگیره گاوصندوق را بچرخانید تا درب صندوق باز شود.
چگونه رمز عبور صندوق (550LE, 700LE, 800LE, 1000LE, 1200LE) را تغییر دهیم؟
رمز پیش فرض را برای تضمین امنیت تغییر دهید.
   1. روش اول با استفاده از دکمه ریست (RESET) :
    در حالتی که درب صندوق باز است دکمه ریست تعبیه شده در بالای درب را با برداشتن درب جا باتری فشار دهید، رمز جدید را وارد نموده سپس دکمه مربع(#) را بزنید. اکنون رمز جدید فعال میشود.
    لطفاً قبل از بستن درب و در حالتی که درب باز است رمز جدید را یکبار آزمایش کنید. در صورتی که صفحه نمایش به رنگ آبی و کلمه OPEN ظاهر شد، عملیات شما صحیح بوده و میتوانید درب را ببندید.
   2. روش دوم بدون استفاده از دکمه ریست (RESET) : درب صندوق را با رمز پیش فرض باز کنید، در حالی که درب باز است دکمه مربع را بزنید و رمز کارخانه (1234) را وارد نمایید و مجدداً دکمه مربع(#) و بلافاصله دکمه ستاره(*) را بزنید، اکنون رمز جدید را واردکرده و دکمه مربع(#) را بزنید. رمز جدید فعال میشود. لطفاً قبل از بستن درب و در حالتی که درب باز است رمز جدید را یکبار آزمایش کنید. در صورتی که صفحه نمایش به رنگ آبی و کلمه OPEN ظاهر شد، عملیات شما صحیح بوده و میتوانید درب را ببندید.
راه اندازی و باز کردن صندوق (500MAL) برای نخستین بار چگونه است؟
در این مدل صندوق، باتریها از قسمت بیرون قابل جایگذاری است و در هنگام تحویل در داخل پنل رمز قرار گرفته است.
  1. رمز پیش فرض (123) را وارد نمایید و دکمه مربع(#) را فشار دهید. در این زمان صدای 3 بوق را شنیده و چراغ سبز روشن میشود.
  2. دستگیره را چرخانده تا درب باز شود.
چگونه رمز عبور صندوق (500MAL) را تغییر دهیم؟
  1. پس از باز کردن درب صندوق، دستگیره را به حالت اول برگردانید(اکنون زبانه ها باید قابل مشاهده باشند)
  2. کلید ریست(RESET) را که در قسمت داخلی و بالای درب قرار دارد (با جسمی مانند خودکار یا مداد) فشار دهید، چراغ زرد روشن میشود.
  3. رمز جدید (از 1 تا 8 رقم) را وارد نمایید و سپس دکمه سبز را زده تا رمز جدید در حافضه ذخیره گردد.
چگونه آژیر ضربه و جابجایی را فعال کنیم؟

دکمه مربع (#) را فشار دهید، دو صدای بوق کوتاه خواهید شنید و چراغ زرد خاموش و روشن میشود و حالت آژیر حساس به ضربه و جابجایی فعال میشود.

در این حالت در صورت جابجایی و ضربه دیدن صندوق آژیر فعال میشود.

 

فعال شدن آژیر هشدار

هنگامی که رمز اشتباه وارد شود، چراغ زرد 6 بار خاموش و روشن خواهد شد.

چنانچه رمز 3 بار اشتباه وارد شود، آژیر هشدار به مدت 40 ثانیه فعال میشود.

در هنگام فعال شدن آژیر، رمز صحیح را وارد نمایید تا آژیر غیرفعال شود.

 

چگونه آژیر هشدار را غیرفعال کنیم؟

در هنگام شنیدن صدای آژیر، رمز صحیح را وارد نمایید تا آژیر غیرفعال شود.

 

در هنگام ضعیف و یا تمام شدن باتری چه کنیم؟

اگر در هنگام وارد نمودن رمز چراغ سبز و قرمز همزمان روشن شود نشان دهنده ضعیف بودن باتری است.

چنانچه باتری تمام شده بود، باتریهای نو را در پاوربانک قرار داده و سوکت آن را در محل تعبیه شده قرار دهید و رمز را وارد نمایید.